Tryghed
Vi yder altid 24/7-nødsupport og er medlem af Rejsegarantifonden
På grupperejsen oplever I noget af det bedste fra Asiens farverige verden. I Cambodja besøger I Angkor Wat, Phnom Penh og Killing Fields, før rejsen fortsætter til livlige Vietnam. Her venter lokale landsbyer, markeder, Cu Chi-tunnellerne, kurvebåde, hyggelige Hoi An og den berømte Halong-bugt. I Laos skal I zipline gennem junglen, sejle i kajak og bade i smukke vandfald, inden rejsen slutter i Thailands pulserende hovedstad, Bangkok.
Oplev et af verdens største tempelkomplekser
Oplev rismarker og det vietnamesiske landsbyliv
Sejlads blandt klippeformationer og smuk natur
Sus gennem junglen mellem trætoppene
Nyd udsigten over Bangkoks skyline fra 63. etage
Rejsen slutter i Bangkok, Thailand. (M)
Der tages forbehold for ændringer i programmet.
Måltider er indikeret med M (morgenmad), F (frokost) og A (aftensmad).
I ankommer til Bangkok, Thailands hovedstad, hvor I bliver budt velkommen og har dagen fri til at opleve storbyen. Næste dag går turen med bus til Cambodja, hvor I ankommer til den hyggelige by Siem Reap om eftermiddagen. I Siem Reap skal I besøge det storslåede Angkor Wat-tempelkompleks, et 300 km² stort område, der rummer mere end 50 templer. I kommer til at opleve beviset på Khmerrigets storhed med kronen på værket, Angkor Wat. Angkor Wat er verdens største tempelkompleks, som blev opført i det 12. århundrede. Man mener, at det har taget 40 år og ca. 25.000 mænd at opføre templet. I skal opleve et par af de andre templer, bl.a. Angkor Thom, Bayon og Jungletemplet.Næste dag skal I på tur til en flydende landsby på Tonle Sap-søen. I skal med bus til Cambodjas hovedstad, Phnom Penh. Undervejs får I indtryk af det cambodjanske liv og landskab. Phnom Penh er præget af den franske kolonitid med boulevarder og palæer, der på charmerende vis blander sig med de karakteristiske templer og den moderne byggestil.I Phnom Penh skal I på rundtur til blandt andet Kongepaladset. I besøger Toul Sleng-museet, og på "The Killing Fields" får I indsigt i Cambodjas barske tid med Pol Pot som leder. Begge steder er barske, men skal opleves for at forstå landets historie.
I rejser til Saigon, også kendt som Ho Chi Minh City, en summende metropol kendt for travle markeder og flot arkitektur fra den franske kolonitid. Dagen starter med en kort introduktion til Vietnam, så I er forberedte på dagens oplevelser. Byrundturen går til det franske kvarter, museet for krigsforbrydelser samt genforeningsbygningen. I skal på marked i Chinatown, hvor I hurtigt mærker den summende stemning og hektik. Dagen efter besøger I de berømte tunneller Cu Chi, som blev brugt som skjulested for Viet Cong under Vietnamkrigen. Tunnelsystemet rummede alt fra hospitalsstuer til ammunitionslagre og er over 250 km lang. Fra Saigon skal I med nattoget nordpå til Nha Trang, der er en lille badeby med palmer og skønne strande. I skal på tur til vandlandet Vinwonders, hvor I har en hel dag til at slå jer løs.Efter et par dage i Nha Trang går turen videre til Hoi An, en charmerende, gammel by med smalle gader og små, skæve huse malet i gyldne farver. Om aftenen er byen ekstra hyggelig med sine mange farvestrålende lanterner tændt overalt. På cykelturen gennem rismarkerne kommer I helt tæt på det lokale liv. I cykler forbi områder med fiskeri, vandbøfler og små landsbyer. I skal også sejle i en særlig vietnamesisk kurvebåd langs byens flod og lære at fange krabber. Herefter har I fri til at udforske byen eller slappe af på stranden ikke så langt derfra. I Hoi An kan I også få syet tøj, sko eller tasker ved en af byens mange skræddere.
I flyver videre nordpå til Hanoi, hvor I har eftermiddagen fri til at udforske byen. Næste morgen skal I videre til den berømte Halong-bugt, hvor I skal sejle rundt i det rolige grønne vand fyldt med tusinder af kalkstensklipper, der bryder op gennem vandet. Bugten strækker sig over et område på over 1500km² og er fredet af UNESCO.I overnatter på en traditionel "junke" og oplever de mange øer, skjulte bugter og grotter. Om aftenen nyder I en middag med alt godt fra havet. Rejsen går tilbage til Hanoi, som er kendt som en af Sydøstasiens smukkeste byer.Byen er fyldt med arkitektur fra den franske kolonitid, smukke boulevarder, gamle træer, idylliske søer, parker og meget mere. I starter med at udforske det gamle kvarter. Det helt specielle ved denne bydel er, at gaderne er opdelt efter fag; tæppegaden, hattegaden, legetøjsgaden, stenhuggergaden og mange flere.I besøger Ho Chi Minh Mausoleum, hvor I kan se en glaskiste med Vietnams tidligere kommunistiske leder. I fortsætter turen til de vigtigste steder i Hanoi og spiser aftensmad på en af byens mange hyggelige restauranter.
Rejsen fortsætter med fly til Laos, som mange beskriver som det ”oprindelige Asien”. I lander i Luang Prabang, en utrolig smuk by, som er kommet på UNESCO's verdensarvsliste. Byen har fine bygninger fra kolonitiden og er omkranset af bjerge med smukke vandfald. I får et par timers introduktion til Laos og landets historie. I tager på sightseeing rundt i byen og besøger Wat Xieng Tong-templet.Herefter er der tid til en forfriskende dukkert - og hvor er bedre at gøre det end ved de smukke Kuang Si-vandfald? Vandfaldene er som taget ud fra et maleri, hvor man kan bade og hoppe fra det ene vandhul til det næste. I slutter dagen på toppen af Mount Phousi, hvor I har den smukkeste udsigt ud over byen. Dagen efter skal I sejle på Mekong-floden til de hellige huler, Pak Ou, der er det vigtigste buddhistiske pilgrimsmål i Laos. Hulerne er fyldt med Buddha-statuer i alle størrelser og er et fascinerende syn. Undervejs oplever I det smukke landskab langs floden. I siger farvel til Luang Prabang og kører til Vang Vieng, en lille by beliggende ved en flod omkranset af kalkstensklipper. Om aftenen er der god stemning i byen, og I møder unge fra hele verden på de lokale barer og caféer. I skal også udfordre jer selv med zipline over trætoppene og på tur til Blue Lagoon.Rejsen går videre til Vientiane, en af verdens mindste hovedstæder med kun ca. 230.000 indbyggere. I Vientiane besøger I Buddha Park, markeder og templer. I siger farvel til Laos og tager nattoget til Bangkok. Her har I et par fridage i Bangkok til at udforske byen og shoppe. Rejsen afsluttes med en tur på skybar, inden I flyver hjem til Danmark eller videre ud i verden.
Indlæser datoer...
Ankomst og afrejse: Suvarnabhumi Internationale Lufthavn (BKK)
Adventuredk sender et uforpligtende forslag til flybillet via vores samarbejdspartner Rejsechefen.dk, så du kan flyve sammen med din gruppe. Rejsechefen er specialister og behjælpelige, hvis rejseplanen skulle ændre sig undervejs. Det øger din rejsetryghed.
Booker du Adventuredk’s forslag til rejseplan, hvor du ankommer med gruppen, er transfer fra og til lufthavn inkluderet. Har du en anden rejseplan, kan du tage en taxi fra lufthavnen til Bangkok, det tager ca. 50 min. Du kan også tilkøbe en lufthavnstransfer igennem Adventuredk.
Hotel i Bangkok. Adresse får du før afrejse.
På hjemrejsedagen bor du på hotel i Bangkok. Herfra kan du tage en taxi til lufthavnen, så det passer med din afrejse.
14 nætter på hotel med pool
10 nætter på hotel
2 nætter i nattog
1 nat i båd i Halong-bugten
Du bor i delt dobbeltværelse eller 4 sengsværelser.
Under rejsen vil morgenmaden variere, men typisk kan du forvente et udvalg af yoghurt, morgenmadsprodukter (cereal), frisk frugt, æg, stegte ris, juice samt kaffe og te. Måltiderne – både frokost og aftensmad – byder på en lækker kombination af lokale specialiteter og internationale retter, nogle steder serveret som buffet, andre steder som à la carte.
Sydøstasiens køkkener har mange fællestræk – ofte med fokus på friske råvarer, ris, grøntsager, kød og frugt – men der er også unikke retter og særpræg i hvert land.
Laos:
Vietnam:
Cambodia:
Thailand:
Se hvilke vaccinationer du skal have på: https://www.sikkerrejse.dk/vaccinationsanbefaling/ Adventuredk har rabataftale med sikkerrejse.dk
Thailand: 60 dages visum fås ved ankomst. Pas skal være gyldigt 6 måneder efter hjemrejse.
Cambodja: 30 dages visum købes ved ankomst (34 USD i kontanter). Medbring 1 pasfoto. Passet skal være gyldigt 6 måneder efter hjemrejse.
Vietnam: 45 dages visum fås ved ankomst. Pas skal være gyldigt 1 måned efter hjemrejse.
Laos: 30 dages visum købes ved ankomst (41 USD i kontanter). Medbring 1 pasfoto. Passet skal være gyldigt 6 måneder efter hjemrejse og have 1 blank side
Visumregler kan ændres med kort varsel - det er altid dit ansvar at holde dig orienteret om de gældende indrejseregler. Læs mere her.
Tjek dine forsikringer inden afrejse. Adventuredk tilbyder en Gouda rejseforsikring samt afbestillingsforsikring for programmet. Har du allerede en rejseforsikring, kan du bruge den, men husk, at dobbelttjekke at din egen rejseforsikring dækker alle aktiviteter på rejsen.
Hvis du rejser videre på egen hånd eller kombinerer flere rejser, skal du tjekke datoerne for forsikringen. Det er vigtig at du kontakter Gouda rejseforsikring for at forlænge din rejseforsikring hvis du er afrejst. Hvis du ikke er afrejst, kan Adventuredk hjælpe dig.
Se Gouda-produktark her: https://www.gouda.dk/privat/betingelser
Du bestemmer selv, om du vil rejse med rygsæk eller kuffert. Rygsæk kan dog være mere praktisk på denne tur, eller hvis du rejser videre på egen hånd efter din grupperejse. Læs mere om valg af rygsæk her.
Størrelsen på din rygsæk skal være mellem 50-75 liter. Vælger du kuffert, bør du være opmærksom på, at du kan komme til at løfte den steder, hvor den ikke kan rulle.
Vi anbefaler, at du tager en mindre rygsæk med som daypack. Denne kan bruges som håndbagage på flyet og udflugter på din rejse. Pak f.eks. et ekstra sæt tøj heri samt en varm trøje eller et tørklæde, da der kan være koldt i flyet. Husk pas, flybilletter og kamera.
Du skal pakke samme mængde tøj, du normalt vil bruge på ca. 2 uger. Der er mulighed for at vaske tøj undervejs. Typisk betaler man per kilo eller per vask.
Lad det dyre og hvide tøj blive derhjemme.
***
Herunder finder du et udsnit af de valgfrie aktiviteter, der kan købes fra lokale udbydere på rejsen. Priserne er vejledende, og aktiviteterne kan være begrænset af sæson, vejr, udsolgte ture m.m.
Disse aktiviteter udbydes ikke af Adventuredk, hvorfor Adventuredk ikke er ansvarlige for leveringen eller gennemførelsen af aktiviteterne.
Vi anbefaler ikke denne grupperejse for bevægelseshæmmede. Kontakt os for uddybende information.
OBS: Grænsen mellem Thailand og Cambodia er pt. lukket. Indtil den åbner igen, flyver I fra Bangkok til Siem Reap på turens dag 2.